İnsanlık Aleminin Birliği

İnsanlık Aleminin Birliği
 
Hz. Bahaullah bize insanlığın birliğini öğretti. Tüm insanlar tek bir Tanrı'nın çocuklarıdır. Eğer tek bir Tanrı'ya inanıyorsak birbirimizi bir ailenin -insan ailesi- üyeleri ve kardeş olarak benimsemeliyiz.
Hz. Bahaullah bize birlik nurunu getirmeden önce, insanları birbirinden ayrı olarak düşünmeye yöneltecek bir çok nedenler vardı. Örneğin bazı insanlar derilerinin beyaz olması nedeni ile siyah, sarı veya kızıl derililerden daha üstün olduğunu düşünürlerdi. Dünyanın değişik renkteki insanları bir bahçede bulabileceğimiz değişik çiçek çeşitlerine benzerler. Eğer bir bahçenin çiçekleri aynı renkte olsaydı, bahçe bu denli güzel olmayacaktı. Tanrı, derimiz ne renkte olursa olsun, dünyanın hangi bölgesinden gelirsek gelelim, hepimizi sever. O halde biz neden birbirimize yabancılar gibi bakıyoruz?
"Ey iyi sevilenler! Birlik Tapınağı yükselmiştir. Birbirlerinizi yabancı gözüyle görmeyiniz. Siz bir ağacın meyveleri ve bir dalın yapraklarısınız." "Bir elin parmakları ve bir vücudun üyeleri gibi olunuz. Vahiy kalemi size böyle öğütlüyor."